Możemy oficjalnie ogłosić, że inauguracja nowego sezonu Dyskusyjnego Klubu Filmowego Metalowiec odbędzie się w piątek, 27 września. Na razie nie zdradzamy jeszcze tytułów filmów, jakie pokażemy, ale po raz pierwszy będziemy mieli na maratonie gościa specjalnego, który zresztą ułożył repertuar. Będzie nim Łukasz Maciejewski – filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny.

Tradycyjnie już od kilku lat nowy sezon filmowy w DKF Metalowcu rozpoczynamy maratonem filmowym, podczas którego będziecie mogli obejrzeć trzy – mamy nadzieję – interesujące obrazy. Lada dzień przedstawimy repertuar, więc zaglądajcie na naszą stronę. Nasz gość wygłosi prelekcję przed każdym z trzech filmów. Jeżeli czas i okoliczności pozwolą, po maratonie, będzie można z nim porozmawiać o sztuce filmowej – wie o niej naprawdę dużo.

Jak się zapisać?

Przed maratonem i w przerwach między filmami będzie można wykupić legitymację członkowską na nowy sezon 2013/2014. Opłata pozostaje bez zmian – 5 zł. Wszyscy, którzy jeszcze nie są członkami DKF Metalowiec, a bardzo by chcieli, będą mogli przystąpić do niego wypełniając deklarację i wykupując legitymację. Jak to zrobić? Szczegóły znajdziecie na naszej stronie w zakładce Dołącz do DKF.

Goście. Goście.

Łukasz Maciejewski to niejedyny gość, który odwiedzi nas w tym sezonie. Wszystkie znaki na niebie wskazują, że będziemy ich mieli jeszcze trzech. Pierwszy, dobrze już znany publiczności DKF Metalowiec – Kobas Laksa, który przedstawi wykład o kolorze w filmie i poleci nam ciekawe filmy. Kolejnym ma być Michał Marczak – reżyser głośnego dokumentu „Fuck for forest”. Ostatnim, który zadeklarował swój przyjazd, będzie Tomek Wasilewski – reżyser i twórca filmów: „W sypialni” i „Płynące wieżowce”. Ten drugi film jeszcze nie miał swojej premiery, a już został nagrodzony na festiwalu filmowym w Karlovych Varach i zdobył nagrodę publiczności na T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, a już w przyszły weekend zmierzy się z 13 innymi w Konkursie Głównym 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

DKF możliwy dzięki dofinansowaniu

Działalność DKF Metalowiec, spotkania z ciekawymi gośćmi i możliwość obejrzenia interesujących filmów nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Gminy Miejskiej Mielec. Na ten sezon otrzymaliśmy z PISF dotację w wysokości 10 tys. zł. Miasto przez Samorządowe Centrum Kultury wspiera nas również finansowo, sprzętowo oraz udostępnia sale na projekcje filmowe.

Wszystkie seanse DKF Metalowca odbywają się w kinie Galaktyka.

 

Łukasz Maciejewski  – filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny. Wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFTViT w Łodzi oraz w Szkole Kina przy Collegium Civitas w Warszawie. Kurator filmowy Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie. Stały współpracownik kilkunastu czasopism m.in. „Teatru”, „Notatnika Teatralnego”, „Dziennika. Gazety Prawnej”, „Kwartalnika Filmowego”, oraz portali Filmweb i HBO.pl. Ekspert telewizji HBO Europe oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, członek Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych – FIPRESCI, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, stały komentator Tygodnika Kulturalnego w TVP Kultura, współpracownik stacji Ale Kino plus, oraz TVP Polonia. Kurator sekcji filmowej festiwalu Isola Del Cinema w Rzymie, oraz festiwalu Fonomo w Bydgoszczy, moderator, juror i współorganizator kilkuset festiwali i przeglądów. Autor lub współautor kilkudziesięciu książek. W 2012 opublikował wywiad – rzekę z Jerzym Radziwiłowiczem – „Wszystko jest lekko dziwne”, oraz zbiór esejów „Aktorki. Spotkania” poświęcony najwybitniejszym postaciom polskiego kina i teatru (nagrody dla książki: rekomendacja do Paszportu Polityki, nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca, nominacja do Złotej Róży). Laureat nagrody Uskrzydlony za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki filmowej”, Złotej Róży 2012 za „najwyższy poziom dziennikarstwa kulturalnego, oraz nową jakość w filmowej krytyce – prasowej i telewizyjnej”, nominowany do tytułu Człowieka Roku Małopolski (2013) oraz laureat Dziennikarskiej Weny (2013) „za dziennikarską cnotę w krytyce filmowej i telewizyjnej oraz za dwie znakomite książki „Aktorki” i „Wszystko jest lekko dziwne”.