W piątek, 23 września 2016 r., podsumowaliśmy tegoroczną edycję projektu M4 – Moje Miasto Moje Miejsce. Odbył się wernisaż wystawy fotografii wykonanych w ramach warsztatów fotograficznych „foto+słowo”, a także premiera stworzonej z Michałem Łuczakiem publikacji.

To była dziesiąta edycja happeningu artystycznego, który co roku integruje środowisko artystyczne z mieszkańcami Mielca. Koordynowała ją Kinga Bielec. Tegoroczne hasło to #SZTUKA WYRAZU. Ulica stała się sceną do twórczej ekspresji dla graficiarzy, tancerzy, fotografów, poetów, raperów i autorów tekstów. Przygotowaliśmy także nowatorski program edukacyjny dla dzieci i zaangażowaliśmy we współpracy ze Stowarzyszeniem Trzeźwościowym Nowe życie grupę „Streetworker”.

Dziesiąty finał M4 wyglądał inaczej niż poprzednie, ponieważ zmieniła się również formuła samego projektu.

Poszczególne wydarzenia i działania odbywały się w ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy: dwudniowy graffiti jam, zawody taneczne M4 DANCE CUP dla bboyów i bgirls, program edukacyjny graffiti i warsztaty breakdance dla dzieci i młodzieży oraz trzymiesięczne działanie łączące fotografię ze słowem.

Finał otworzył wernisaż zdjęć uczestników warsztatów foto+słowo pod kierunkiem Michała Łuczaka ze SPUTNIK PHOTOS.

Na ogrodzeniu przy Górce Cyranowskiej zawisło 8 wielkoformatowych powiększeń oraz kilkadziesiąt wydruków, które można było po wernisażu ze sobą zabrać. Wszystkie zdjęcia oraz teksty zostały zebrane w publikacji, tzw. zinie, którą JARTE wydało w 300 egzemplarzach. Część z nich została wysłana do bibliotek w całek Polsce. Publikację możecie też obejrzeć w Internecie https://issuu.com/jartemielec/docs/itakitu

Podczas finałowego spotkania przekornie opowiadaliśmy, co się nie udało podczas tej edycji.

Chcieliśmy w ten sposób podkreślić, że w inicjatywach organizowanych spontanicznie i wspólnie z bardzo różnymi osobami rzeczywistość nie jest idealna. Dla kogoś z zewnątrz wiele szczegółów pozostaje w ukryciu, a osoby zaangażowane mocno przeżywają organizację każdego elementu.

Był także jubileuszowy tort w kształcie chłopka, który przedstawia grę w klasy – uliczną zabawę, świetlnie wpisującą się w symbolike tego, czym jest M4. Imprezę poprowadził Bartosz Kramarz. Jego celne żarty wpisały się w luźną atmosferę spotkania.

 

Projekt udało się zrealizować dzięki głównie dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po raz czwarty otrzymaliśmy dotację z programu dedykowanego edukacji kulturalnej i cieszymy się, że nasze propozycje są doceniane. M4 było dofinansowane także z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego w ramach mecenatu kultury oraz ze środków Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE pozyskanych z 1% podatku.

Patronat honorowy objął Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Prezydent Miasta Mielca.

Naszymi partnerami byli: Stowarzyszenie Trzeźwościowe „Nowe życie”, Samorządowe Centrum Kultury, Mielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz Gmina Miejska Mielec.

Sponsorami byli: Planet Graf S.C., Zakład Poligraficzny Zdzisława Gajek, MC Design, Bistro Jacek i Placek, Na Zawsze Dobra Marka

Patronami medialnymi byli: Narodowe Centrum Kultury | platformakultury.pl, TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Flava, Gazeta Wyborcza, Radio Leliwa, Tygodnik Regionalny Korso, Fakty Mieleckie, hej.mielec.pl