OKOLICZNOŚCI

Wystawa odbyła się w styczniu 2012 roku i była efektem pracy ośmiorga fotografów. Kuratorem wystawy był Wojciech Nowicki, którego tekst o wystawie prezentujemy poniżej.

 

Wystawa „Okoliczności” to osiem intymnych spojrzeń. Dla niektórych spośród autorów przedmiotem jest codzienność, najbliższa okolica; dla pozostałych zaś, bardziej doświadczonych i znanych – jeden z tysiąca przystanków, kawałek ziemi gdzieś pomiędzy Azją, Afryką i całą resztą świata. „Okoliczności”, próba opisu Podkarpacia, to także szkoła patrzenia. Czy różnica doświadczeń, perspektywy widzenia sprawia, że widzą odmiennie? Czy być bliżej znaczy widzieć lepiej? Czy ta bliskość stanowi przewagę, czy – przeciwnie – znieczula na to, co najbliżej przed oczami?
Na te pytania odpowiada trójka doświadczonych fotografów dokumentalistów, pracujących wszędzie tam, gdzie ich rzuci ich los albo zainteresowania – Kuba Dąbrowski (obecnie z Mediolanu), Andrzej Kramarz (obecnie z Hawajów) i Łukasz Trzciński (obecnie z Krakowa), oraz mielczanie, którzy pobierają od nich nauki: Kinga Bielec, Krzysztof Gładysek, Aleksander Gładysz, Kuba Michoński i Paweł Wolanin.
Stosując najróżniejsze metody – od reportażu ulicznego, poprzez dokument i wcielanie się w role, aż po dokument, który nazwać można lirycznym – zawężają spojrzenie, by opisać pewną okolicę. Jedni od drugich pobierają nauki. Zasada jest tylko jedna: opisują po swojemu, własnym językiem, bo po to jest technika w fotografii, żeby ją w końcu odrzucić.
 

FOTOKAST