liberatura-logo

m4liberatura1

O CZYM?

Co to jest liberatura? Książka, w której forma jest równie ważna co treść – na przykład: biel lub czerń kartek, puste przestrzenie między słowami, forma. Książką może być butelka, luźny plik fiszek lub klisza fotograficzna. Eksperymentując z materiałem możemy za każdym razem stworzyć inną historię czy wiersz.

Dowiemy się, że granice między poszczególnymi dziedzinami sztuki literaturą, architekturą, malarstwem, filmem są płynne. Tylko nasza wyobraźnia stawia między nimi granice. Zgłębimy zagadnienia materialności książki oraz techniki czytania, tego, co się czyta w tekście / książce i co jeszcze czytać należy. Zajmiemy się samą fizycznością książki, druku, papieru, układu słów na stronie, dźwiękowym potencjałem wyrazów etc.

DLA KOGO?

Te warsztaty są dla ciebie jeśli:

  • jesteś molem książkowym, który z pasją czyta, dotyka, wącha, ogląda, recytuje i odsłuchuje wszystko co da się przeczytać;
  • nie zgadzasz się ze stwierdzeniem, że nauczyciel ma monopol na prawdę o tym, „co poeta chciał powiedzieć”;
  • masz żyłkę detektywa i od zawsze wyczuwałeś teorię spiskową za pozornymi błędami edytorskimi i wiedziałeś, że puste strony i kleksy w powieści nie mogą być po prostu pomyłką;
  • po prostu kochasz książki

KTO?

Warsztaty poprowadzi dr Łukasz Wróbel. Na co dzień pracuje jako adiunkt w Zakładzie Poetyki, Teorii Literatury i Metodologii Badań Literackich Wydziału Polonistyki UW. Jest tłumaczem literatury, a także autorem koncepcji aranżacyjnych i scenariuszy wystaw muzealnych oraz prezentacji multimedialnych.

GDZIE, KIEDY?

Warsztaty będą trwać cztery dni (2 weekendy). W przerwie między spotkaniami uczestnicy będą pracować samodzielnie.

SPRAWDŹ TERMINY WARSZTATÓW

 

Kontakt z osobą koordynującą warsztaty
kasiamichonska@gazeta.pl

Zakończyliśmy nabór na Liberaturę. Wszystkim, którzy się zapisali dziękujemy. Jeśli jednak uważasz, że chcesz jeszcze dołączyć, skontaktuj się w koordynatorką warsztatów.