miastotoludzie-logo

m4miastotoludzie1

O CZYM?

Ludzie, którzy mieszkają w naszym mieście i funkcjonują blisko nas, często swoim działaniem sprawiają, że rzeczywistość nabiera nieco innego wymiaru. Gdzie oni są i kim oni są? Praca nieco badawcza, z pogranicza etnografii i dziennikarstwa czeka uczestników grupy „Miasto to ludzie”, którzy podejmą próbę opowiedzenia o ludziach, którzy wpływali lub obecnie wpływają na obraz Mielca. Poszukiwania ludzi nietuzinkowych, o ciekawych biografiach, którzy wpisali się w historię miasta lub tych działających bez publiki, którzy powinni zostać odkryci, sprowokują zagłębienie się w historię miasta oraz w codzienność, która czasami zaciera wyjątkowość choćby sąsiada, który być może po lepszym poznaniu okaże się kimś wyjątkowym.

JAK?

Grupa warsztatowiczów pod merytoryczną opieką prowadzącej Doroty Majkowskiej – Szajer, pracującej na co dzień w krakowskim Muzeum Etnograficznym, pozna różne metody zdobywania, gromadzenia i przekazywania informacji. Uczestnicy będą spotykać się z ciekawymi ludźmi, poznawać inspirujące historie dotyczące miasta, „szperać” w historii Mielca i odkrywać ją na nowo. Zdobędą nowe kompetencje – warsztaty przybliżą zagadnienia związane z dziennikarstwem, prowadzeniem blogów i stron internetowych, metodami zdobywania, archiwizowania i rozpowszechniania wiedzy i informacji. Uczestnicy nauczą się pracować w zespole, planować pracę, nawiązywać kontakty. O ludziach związanych z Mielcem będzie można opowiadać na wiele sposobów, za pomocą tekstów, filmów, fotografii i nagrań audio, które będą prezentowane na specjalnie prowadzonym blogu. Zdjęcia, które powstaną zostaną zaprezentowane na wystawie zamykającej warsztaty oraz na finałowej wystawie M4.

KTO?

Zajęcia poprowadzi Dorota Majkowska–Szajer – antropolożka kultury, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kultury UJ, autorka publikacji (m.in. w „Kontekstach”), członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Pracuje w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, gdzie angażuje się w projekty wydawnicze, wystawiennicze i edukacyjne oraz programy badawcze dotyczące współczesności („Pamiątka rodzinna” – koordynatorka badań, „Wesela 21”).

GDZIE, KIEDY?

Na warsztaty składa się 3 spotkania z prowadzącą (dwa weekendy), praca indywidualna, praca w grupie warsztatowiczów i konsultacje z prowadzącą.

SPRAWDŹ TERMINY WARSZTATÓW

 

Kontakt z osobą koordynującą warsztaty
annabratek@gmail.com

Zakończyliśmy nabór na warsztaty Miasto To Ludzie. Wszystkim, którzy się zapisali dziękujemy. Jeśli jednak uważasz, że chcesz jeszcze dołączyć, skontaktuj się w koordynatorką warsztatów.