Zakończyła się praca nad muralem poświęconym ludziom tworzącym mielecki underground, który powstał w ramach działania grupy „Miasto to ludzie”.

Mural znajduje się na deptaku koło garaży przy ul. Szafera. Grupa warsztatowa „Miasto to ludzie” skupiła uczestników którzy najpierw wzięli udział w warsztatach etnograficzno – dziennikarskich z Dorotą Majkowską – Szajer z Muzeum Etnograficznego w Krakowie, aby następnie poszukać i przedstawić ciekawe postacie z Mielca. Ideą grupy jest pokazanie szerokiej publiczności ludzi, którzy żyją w Mielcu i tutaj też działają, robią ciekawe rzeczy, wpływają w jakimś stopniu na różne dziedziny życia w mieście i przez to też po części je kreują.

Główną platformą prezentacji pracy tej grupy jest strona internetowa miastotoludzie.pl, na której niedługo pojawią się pełne teksty i zdjęcia dotyczące bohaterów projektu, a tymczasem można już zobaczyć o kim opowiedzą warsztatowicze. O bohaterach będzie można się dowiedzieć także więcej ciekawych rzeczy podczas finałowej wystawy M4, która zostanie zaprezentowana w połowie października w siedzibie Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE przy ul. T. Chałubińskiego.

Tymczasem pierwszym finalnym efektem pracy grupy jest mural stworzony przez troje jej uczestników. Mural w całości jest poświęcony mieleckiemu undergroundowi, ludziom, którzy tworzą street art, są związani ze sztuką współczesną.

Na mural składają się w sumie 3 projekty, które przenikają się tworząc jedną wielką kompozycję.  – Kiedy odbywała się rekrutacja na warsztaty „Miasto to ludzie”, zaprosiłam do grupy Grzegorza Cebulę, znanego jako Bula, mieleckiego malarza. Znam i bardzo doceniam jego prace, a widziałam też świetny obraz z jego autoportretem. Chciałam eksperymentu, aby któryś z warsztatowiczów opowiedział o sobie i to miał być on. Na następne spotkanie Bula przyszedł już z gotowym projektem, na małej karteczce ze swojego notatnika z pomysłami miał narysowane karty ułożone w pokerowego strita, z ludźmi  z Mielca, które zajmują się architekturą, malarstwem, kulturą. Miały one być namalowane od szablonu, niektóre nie do końca dosłownie. A pod spodem, ułożony ze szpilki, palety z pędzlami i wałka malarskiego skrót art, czyli street art szeroko pojęty. Spodobała mi się ta idea, zwłaszcza, że na jednej z kart jest właśnie Grzesiek, a na innej Mateusz Szędzioł autor projektu z białej ściany. Mateusz namalował twarz mieleckiego beat box’era, a w ogóle jego specjalnością jest graffiti. Do muralu dołączyła też Dominika Guła studentka malarstwa na krakowskiej ASP, która wkomponowała się w te dwa projekty malując DJ-a Koda Kade, śpiewającą Agnieszkę Czachor z Mielca, która brała udział w telewizyjnym talent show, ale jest też fotograf, paralotniarz i biegacz oraz sama Dominika. To wszystko są akcenty jest artystycznej i kulturowej różnorodności ludzi z Mielca – opowiada Anna Bratek, pomysłodawczyni i koordynatorka grupy „Miasto to ludzie”.

Autorzy muralu pracowali nad nim 2 tygodnie, wszystko robili sami od zagruntowania, do pomalowania ściany, po wykonanie projektu. Efekt jest zaskakujący. – Przez te 2 tygodnie codziennie ludzie zatrzymywali się przy tej ścianie i mówili, że chociaż jeszcze nie wiedzą co tu będzie to już im się podoba bardziej niż ta stara brudna ściana, która była wcześniej – opowiada Bula, dodając, że takie słowa i ludzie, którzy kibicowali ich pomysłowi dodawały dużo dobrej energii.

Każdy z autorów muralu, podczas tego przedsięwzięcia odkrył coś nowego. Dominika po raz pierwszy malowała na tak dużej przestrzeni i pierwszy raz użyła do tego także sprayów, natomiast Mateusz po raz pierwszy namalował tak realistyczną twarz.  Teraz mural M4 ze stricte  mieleckim motywem obok napisu Smoczka w barwach i z herbem Stali Mielec na garażu obok, który w lipcu wykonali kibice, tworzą alejkę mieleckich murali. Właścicielom garaży pomysł też się bardzo podoba, bo w czasie kiedy powstawał mural M4, jeden z nich pomalował swoją ścianę i zaproponował, że jak zakończy się ta praca to on udostępnia swój garaż na kolejne malunki.

Grupa „Miasto to ludzie” to: Kina Bielec, Olga Wołowiec, Dominika Guła, Grzegorz Bula Cebula, Szymon Burek, Grzegorz Rajtar, Mateusz Szędzioł, Marcin Wąsik i Anna Bratek.

Finał M4 odbędzie się 18 października  Inicjatywa M4 – Moje Miasto, Moje Miejsce – RELACJE, IX edycja jest dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Podkarpackiego, Gminy Miejskiej Mielec oraz ze środków Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE pozyskanych z 1% podatku.

mural 1