„Opowiem ci, co działo się nim przyszliśmy” to przestrzeń do poszukiwania i odkrywania własnej tożsamości, do badania pamięci i szukania (nie)zwykłych historii. Zapraszamy Was na cykl warsztatów, seminariów, spotkań i happeningów.

Nowy projekt Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE jest dla osób, które lubią opowiadać historie lub mają potrzebę twórczej ekspresji.

Będą miłe spotkania, wspomnienia, czarno-białe zdjęcia, stare i nowe aparaty fotograficzne. Nie zabraknie ciekawych zagadek oraz poszukiwań w pamięci. To czas na przywołanie zagubionych kontaktów, zapomnianych miejsc, a to wszystko z profesjonalną pomocą twórców i animatorów.

Od czerwca do listopada 2019 r. przygotowaliśmy szereg propozycji. Możecie wziąć udział w jednym wydarzeniu, warsztatach lub w całym cyklu. Każdy, kto lubi fotografować, będzie mógł zaangażować się na całego i stworzyć cykl fotografii. Zainspirujemy Was dźwiękiem i pomożemy nagrać pierwszy reportaż lub zrobić coś, czego jeszcze nikt nie widział lub nie słyszał.

opowiedz-historie-bliskich-jarte-2019

Pomożemy Wam stworzyć coś wyjątkowego

Będziemy szukać razem z Wami ciekawych opowieści o ludziach. Zajrzymy do nieoczywistych miejsc, trafimy na ulice miasta, kryjące w sobie nieopowiedziane historie. Pokażemy, że szperanie w domowych albumach, na strychach lub w piwnicach to fascynująca przygoda. Z pomocą artystów, kuratorów i animatorów kultury mieszkańcy Mielca w różnym wieku od 17 do 107 lat przedstawią najciekawsze opowieści w formie zdjęć, obrazów, dźwięków i instalacji podczas wystawy w Galerii JARTE.

W Mielcu na inspirujących spotkaniach pojawią się: Grażyna Bochenek – dziennikarka radiowa i stypendystka Ministerstwa Kultury z dziedziny literatury oraz Łukasz Trzciński – artysta, kurator i fotograf.

Do współpracy zaprosimy także są lokalnych pasjonatów i historyków. Niektórych z nich jeszcze nie znacie!

znajdz-miejsca-nieoczywiste-jarte-2019

Czekamy właśnie na Ciebie!

Do uczestnictwa w projekcie może zgłosić się każdy, kto jest ciekawy ludzi i ich historii, lubi fotografię i sztukę współczesną, chce mieć okazję do współpracy z osobami w różnym wieku, z różnych pokoleń, z artystami i kuratorami, chce doświadczyć współpracy z innymi i być częścią opowieści o sobie samych.

Co dajemy?

My dajemy pomoc, miejsce do spotkań, potrzebny sprzęt, pieniądze na realizację wymarzonych działań, herbatę i kawę, luźną atmosferę oraz regularne pobudzanie szarych komórek.

Nabór wystartował i jest ciągły do wyczerpania miejsc. Formularz znajdziesz na dole strony.

– „Polska A” jest pełna myślowych schematów, stereotypów i uprzedzeń do „Polski B”. Z dominujących opowieści o wszystkim, co istnieje z dala od centrum nie wyłania się nic dobrego. Chociaż mieszkańcy wielkich miast nie wiedzą nic o życiu na prowincji, opowiadają o niej z przeświadczeniem o swojej nieomylności. Spróbujemy więc opowiedzieć o sobie sami bez uproszczeń i stereotypów, wielogłosem mieszkańców Mielca, za pomocą obrazów i dźwięków – Kinga Bielec, animatorka zaangażowana w projekt, która wspólnie z Dorotą Serafin, kuratorką sztuki, poprowadzi cykl warsztatów i seminariów.

Koordynatorką projektu jest Kasia Michońska i to ona zadba, aby ostatni gasił światło, i aby dokumenty posegregowane i kompletne trafiły do segregatorów.

Projekt „Opowiem ci, co działo się nim przyszliśmy” jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego, Goethe Institut w Krakowie, Gminy Miejskiej Mielec  oraz Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE.

Partnerami medialnymi są: TVP Rzeszów, Radio Leliwa, Polskie Radio Rzeszów, hej.mielec.pl, Tygodnik Regionalny KORSO oraz korso.pl.

przywolaj-wspomnienia-jarte-2019

Informacje o wydarzeniach i szczegółach projektu będziemy publikować na naszej stronie oraz na profilu Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE na facebooku. Powstał też profil na Instagramie jarteorg, na którym obejrzycie przebieg działań w projekcie i prace uczestników.