Znana dziennikarka i reportażystka Grażyna Bochenek była naszym gościem w ramach projektu „Opowiem ci co działo się, nim przyszliśmy”.

Dziennikarka podzieliła się z nami swoim warsztatem pracy nad dokumentem i reportażem radiowym. Mieliśmy okazję wysłuchać fragmentów jej najsłynniejszych reportaży. Autorka opowiadała okoliczności powstania każdego z nich.

Podzieliła się także z nami także wiedzą o tym jak opowiadać daną historię. Pokazała jak według niej dokumentować i zbierać materiały do reportażu.

„Czasami tak jest w naszym życiu, że spotykamy na naszej drodze takich ludzi i takie historie, które są tak niezwykłe, że nie da się przejść obok nich obojętnie” – mówiła Grażyna.

W jej przypadku, to była chociażby rozmowa telefoniczna z słuchaczem, czy fragment informacji, którą udało się znaleźć w archiwum.

Grażyna uświadomiła nam, że dokumentacja do reportażu powinna być realizowana wielotorowo. Po pierwsze do pracy nad daną historią trzeba się bardzo przygotować. Po drugie, trzeba ustalić ramowy plan. Po trzecie i to chyba najważniejsze – trzeba mieć świadomość, że w trakcie może pojawić się inny wątek, który może całkowicie przebudować całą historię.

Po otwartym spotkaniu Grażyna Bochenek wysłuchała wstępnych planów i projektów uczestników, które będą realizowali. Był to czas na konsultacje i indywidualne rozmowy.