Na finał projektu kulturalnego “Opowiem ci, co działo się nim przyszliśmy” pokazaliśmy wystawę Pamięć kilku osób. Dzięki Anne Jajkiewicz, wolontariuszce JARTE, możecie obejrzeć relację z wernisażu, który odbył się 29 listopada 2019 r. w Galerii JARTE.

„Opowiem ci, co działo się nim przyszliśmy” to przedsięwzięcie kulturalne o charakterze edukacyjnym, integracyjnym i aktywizacyjnym. Polem działań jest sztuka wizualna, w tym fotografia – zarówno współczesna jak i archiwalna, literatura oraz wspomnienia. Zaprosiliśmy społeczność lokalną do uczestnictwa w cyklu warsztatów twórczych, spotkań z twórcami i seminariów. Towarzyszyli im twórcy lokalni, pasjonaci historii, animatorzy kultury i artyści.

Jak powstawała wystawa?

Podczas wspólnej pracy, rozmów i spotkań powstawały prace, w tym zdjęcia i wywiady. Niektórzy pracowali indywidualnie, przygotowując artystyczne książki i rodzinne sagi. Wykonane prace zebraliśmy na wspólnej wystawie „Pamięć kilku osób”, którą pokazujemy przez kilka najbliższych miesięcy w Galerii JARTE w Mielcu.

Zapraszamy do kontaktu osoby, które chcą obejrzeć wystawę  – dzwońcie pod numery 500 208 063 lub 601 050 954  lub piszcie na adres jarte[@]jarte.org

 

fragment tekstu towarzyszącego wystawie autorstwa kuratorki Doroty Serafin

Proces powstawania wystawy przypominał pracę wnikliwych badaczy – szperających w zakurzonych zakamarkach, przybliżających lupą nieznane sobie twarze na pożółkłych zdjęciach, kompletujących ścinki z fragmentami dedykacji z czasem sielskiej, a czasem burzliwej młodości bliskich. Wierzących w to, że na ich podstawie, można określić siebie samych i stale tworzącą się historię.
Prezentowane prace w różnoraki sposób odnoszą się do motywu pamięci i trwania, zarówno przez pryzmat tego, co udało się ustalić za pomocą dociekań i ścisłej, faktograficznej wiedzy, jak i prób dopowiedzenia braków w archiwum.

 

W wystawie udział biorą:

Agata Babula, Kinga Bielec, Szymon Burek, Roman Gancarz, Artur Gładosz, Krzysztof Gładysek, Alek Gładysz, Michał Krawiec, Patryk Stypa, Iwo Styrna, Dorota Serafin, Stanisław Wanatowicz, Paweł Wolanin, Józef Załucki.

Koordynatorkami projektu są Katarzyna Michońska i Kinga Bielec. Całość nie mogłaby się odbyć bez wsparcia finansowego Samorządu Województwa Podkarpackiego, Goethe-Institut w Krakowie, Gminy Miejskiej Mielec oraz środków własnych Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE pozyskanych z 1% podatku. Wspierają nas promocyjnie media: hej.mielec.pl, Tygodnik Regionalny KORSO, Radio Leliwa, TVP Rzeszów i Polskie Radio Rzeszów.

Szczególne podziękowania kierujemy do naszych wolontariuszek i wolontariuszy, którzy pomogli m.in. w montażu wystawy: Annie Jajkiewicz, Damianowi Wieczorkowi, Marcinowi Witkowi i Januszowi Witkowi.

O projekcie

Projekt „Opowiem ci, co działo się nim przyszliśmy” trwał od kwietnia do listopada 2019 r. Pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Kulturalne JARTE z Mielca.

Pomysł jest wynikiem naszych wieloletnich doświadczeń i obserwacji. Chcielibyśmy, aby „jestem z Podkarpacia” kojarzyło się z bogatą historią tego regionu, tolerancją dla wielokulturowości obecną w naszym dziedzictwie, kulturą, piękną przyrodą, ale także ze spektakularnym rozwojem i nowoczesnością. Aby zatem tak było, podejmujemy inicjatywy, które wzmacniają te emocje u odbiorców naszych działań.