Animatorzy kultury z całej Polski dzięki inicjatywie Narodowego Centrum Kultury spotkali się na dorocznym podsumowaniu swoje działalności. W tym roku Ogólnopolska Giełda Projektów odbyła się 7 i 8 grudnia w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dla naszego stowarzyszenia to już trzecia giełda. W tym roku reprezentowała nas Kinga Bielec i Szymon Burek.

Tegoroczna giełda projektów w Katowicach to opowieść o działaniach kulturalnych w przestrzeni publicznej.

Animatorzy pokazali jak mało trzeba, aby dokonać zmiany. Prezentowane projekty w sposób szczególny animowały tzw. aktywność obywatelską. Zastanawialiśmy się także, czy działania animatorów mogą integrować i tworzyć wspólnoty. Niektóre z prezentowanych projektów pokazywały jak animacja możne badać potrzeby kulturalne danej społeczności. Takie badania mogą także odkryć tożsamość miejsca, w którym pracuje animator.

Ekipa Narodowego Centrum Kultury jak zwykle przygotowała dla nas dobre warunki do wymiany poglądów, wspólnego integrowania się, a także wzajemnego szkolenia. Szczególnie cennym doświadczeniem dla nas były spotkania „stolikowe”, gdzie mogliśmy osobiście porozmawiać z autorami najlepszych projektów kulturalnych 2015 roku. Pamiętamy, jak sami w 2013 roku prezentowaliśmy M4 – Moje Miasto, Moje Miejsce podczas Giełdy Projektów w Warszawie. Oczywiście warto wspomnieć o warsztatach. Szymon postanowił sprawdzić swoje umiejętności w animowaniu podwórek, a Kinga pracowała nad kreatywnym pisaniem na warsztatach z Loesje.

Dla nas osobiście ten wyjazd był cenny jeszcze z jednego powodu. Na zaproszenie redakcji Platformy Kultury uczestniczyliśmy w badaniu, w którym wymieniliśmy swoje doświadczenia związane z użytkowaniem portalu „Platforma Kultury”. Przez kilka godzin wspólnie z 8 animatorami z różnych dziedzin i obszarów działalności kulturalnej rozmawialiśmy o codzienności, wyzwaniach i przyszłości pracy animatora. Mamy nadzieję, że nasze rozmowy przydadzą się ekipie z Platformy Kultury.

Obecność na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów jest dla nas dobrą tradycją i cieszymy się, że możemy w niej uczestniczyć. Tutaj się inspirujemy i ładujemy swoje akumulatory na cały rok. Dla nas 2016 rok to przede wszystkim praca nad jubileuszowym 10 M4. Zatem do dzieła!