Wiecie, gdzie na mapie leży Gruzja? Z Mielca jedzie się tam dwa dni non-stop. Dzieli nas 2,5 tysiąca kilometrów i duże różnice kulturowe. Przybliżymy Wam w tym miesiącu gruzińskie klimaty.

Zaczniemy od filmu „Mandarynki” w reżyserii Zaza Urushadze. Seans odbędzie się 15 listopada o g. 19.00 w Kinie Galaktyka na małej sali. W drugi filmie, „Randka w ciemno”, zakochacie się bez pamięci. Seans odbędzie się 29 listopada o g. 19.30.

15 listopada g. 19.00

MANDARYNKI

reż. Zaza Urushadze
prod. Gruzja, Estonia
1 godz. 30 min.

Jesień – ulubiona pora roku poetów i melancholików – to też czas, w którym w jednych z sadów w Abchazji dojrzewają mandarynki. Od morza wieje jeszcze ciepły wiatr, lasy na wzgórzach pokrywają się złotymi liśćmi. Jest rok 1992, więc ciszę przerywają odgłosy toczącej się wokół wojny. Mało kto je słyszy, bo okolica zagrożona wojenną pożogą jest już praktycznie wyludniona. Swoich domów nie opuścili tylko bezstronni Estończycy – Markus (Elmo Nueganen) i jego sąsiad Ivo (Lembit Ulfsak). Córka Iva wróciła do Estonii, uciekła przed wojną.

Mężczyzna nie ma w sobie siły, by zerwać więź z przeszłością i opuścić miejsce, w którym została pochowana jego żona. Markus pielęgnuje sad mandarynkowych drzew, Ivo wyplata kosze, w których obaj plantatorzy sprzedają owoce regularnie pojawiającym się w okolicy żołnierzom. Konflikt zbrojny w okolicy nabiera jednak na sile.

Po jednej z bitew Ivo znajduje ocalałego z potyczki, rannego Czeczena Ahmeda (Giorgi Nakashidze). Nie zważając na niebezpieczeństwo zabiera go do swojego domu. Grzebiący zmarłych Gruzinów Markus znajduje tymczasem młodego rannego Gruzina o imieniu Niko (Mikhail Meskhi). Bezstronni plantatorzy mają teraz pod swoim dachem żołnierzy wrogich sobie armii.

Czy mężczyźni będą potrafili się porozumieć i w małej abchaskiej wiosce nie rozleje się więcej krwi?

 

2015 – nominacja do Oskara za Najlepszy film nieanglojęzyczny
2015 – nominacja do Złotego Globa za Najlepszy film zagraniczny
Laureat Nagrody Publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

 

11-Randki-W-Ciemno

 

29 listopada g. 19:30

RANDKI W CIEMNO

reż. Levan Koguashvili
prod. Gruzja, 2013
1 godz. 35 min.

Wypełniona oryginalnym humorem komedia romantyczna o poszukiwaniach prawdziwej miłości. To niezwykle zabawny portret damsko-męskich relacji i przewodnik dla kawalera po meandrach kobiecej duszy. Film Levana Kougashviliego to dowód na to, że gruzińskie kino urasta do miana jednej z najciekawszych obecnie kinematografii.

Sandro ma już 40 lat, ale wciąż mieszka z rodzicami, którzy nieustannie mieszają się w jego intymne życie. Przy wspólnych posiłkach wciąż powracają te same pytania: o ślub, dzieci, rodzinę, życie na swoim. Chociaż Sandro dokucza samotność, podchodzi sceptycznie do pomysłu swojego przyjaciela, Iva, również starego kawalera, który angażuje go w umówioną przez Internet randkę w ciemno.

Przebieg spotkania szybko wymyka się spod kontroli. Najpierw okazuje się, że na podwójną randkę dociera jedynie jedna kobieta, która i tak nie znajduje wspólnego języka z Sandro.

Nieoczekiwanie do zrezygnowanego mężczyzny uśmiecha się los, kiedy podczas rodzinnego wypadu nad Morze Czarne poznaje Mananę i zakochuje się w niej. Niestety, kobieta jest zamężna, a jej druga połówka, kryminalista Tengo, lada moment wychodzi z więzienia. Uczucie wydaje się jednak silniejsze, dlatego zakochani postanawiają powiedzieć Tengo prawdę.

 Gorzki, ale jednocześnie zabawny obraz postsowieckiej Gruzji. Esencja tego, co nazywamy nowym kinem gruzińskim. Wyjście na ten film to nie randka w ciemno – to pewnik znakomitych wrażeń.
Artur Zaborski, dziennikarz filmowy

Sekretem Koguashvili jest bezszwowe łączenie przeciwieństw, umiejętność naturalnego komponowania dokumentalnego wręcz zmysłu obserwacji z wyczuciem fabularnej dramaturgii i budowaniem wielopłaszczyznowych, zaskakujących, prawdziwych postaci (…). Zachwyca bez silenia się na efektowność.
Anna Tatarska, Stopklatka.pl

Rezultat zachwyca.
Dennis Harvey, Variety

Od razu się w nich zakochacie.
Leslie Felperin, The Hollywood Reporter

 

2014 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sofii, Grand Prix, Najlepszy reżyser, FIPRESCI
2013 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach, Works in Progress Award

 

Kino Galaktyka, Al. Niepodległości 7, Mielec, mała sala

Bilety: 6 zł – członkowie DKF z ważną legitymacją, 8 zł – normalny.

Przed seansami będzie można opłacić członkostwo 5 zł na sezon 2015/2016 w DKF Metalowiec lub zapisać się do klubu.

Znajdź nas na facebook.com/jartemielec

 

Dyskusyjny Klub Filmowy jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Mielec, Filmoteki Narodowej oraz PISF