W tym miesiącu dwa intymne, ale i prowokacyjne filmy. Celowo wzbudzimy w Was skrajne emocje, ale obiecujemy: nie będziecie się nudzić.


02_wilgotnemiejsca

8 lutego 2015     g. 19:00

WILGOTNE MIEJSCA

reż. David Wendt
Niemcy 2013
109 min.

Kino Galaktyka, Al. Niepodległości 7, Mielec
Bilety: 6 zł – DKF, 8 zł – normalny

Lubi swój zapach intymny, a podczas masturbacji chętnie eksperymentuje z warzywami. Rzadko się myje, bo higiena intymna jest dla niej mocno przereklamowana. Otwarcie mówi o tematach, o których wielu z nas nawet nie śmie myśleć, a z przyjaciółką wymienia się tamponami. Najbardziej fascynują ją zabrudzone deski sedesowe, które znajduje w miejskich toaletach… To właśnie ona – nastolatka Helen Memel (Carla Juri), nie bez powodu nazywana Amelią 2.0.

Helen nie chce pogodzić się z rozwodem rodziców i marzy, żeby znów zamieszkali razem. Łamie jedno tabu za drugim i nie próbuje wcielać się w męskie fantazje, bo z oddaniem realizuje własne. Przy goleniu miejsc intymnych, zacina się i trafia do szpitala. Ma nadzieję, że zmieni to jej życie. Czy odnajdzie prawdziwą miłość?

„Wilgotne miejsca” Davida Wnendta to inteligentna adaptacja nieprzekładalnej na filmowy język prowokacyjnej i skandalizującej powieści Charlotte Roche („Modlitwy waginy”) pod tym samym tytułem, przetłumaczonej na 27 języków, opublikowanej w 28 krajach i uznanej – zaledwie po kilku tygodniach od wydania – za bestseller 2008 roku. Utrzymany w stylistyce muzycznego teledysku film przypomina takie kontrowersyjne obrazy jak „Trainspotting”, czy „Biegnij Lola Biegnij” i pokazuje wszystko to, co w ludzkim ciele ukryte, wstydliwe, nieprzyjemne i śmierdzące.

Ścieżka dźwiękowa to kompilacja utworów kontrowersyjnych współczesnych zespołów i artystów (Peaches, Canned Heat, Thee Headcoatess), muzyki klasycznej (Giacomo Pucciniego, Johana Straussa) i elektronicznych utworów Enisa Rotthoffa. Główną rolę zagrała szwajcarska aktorka Carla Juri, laureatka wielu nagród dla młodych talentów, w tym nagrody SHOOTING STARS dla najlepszych młodych europejskich aktorów przyznanej na festiwalu w Berlinie w 2013 roku.

Wybrane festiwale i nagrody:

2014 – Nagroda Publiczności i Wyróżnienie Specjalne dla Carli Juri Off Plus Camera
2014 – FF Sundance
2013 – MFF Locarno
2013 – Tofifest
2013 – All About Freedom Festiwal

K

22 lutego 2015     g. 19:00

NIE MA TEGO ZŁEGO

reż. Mikkel Munch-Fals
Dania 2010
93 min.

Bilety: 6 zł – DKF, 8 zł – normalnył

Czarna, jak smoła, niepoprawna komedia o samotności i seksie.

Cztery zagubione dusze i cztery zupełnie inne rodzaje samotności. Każda z nich podszyta strachem i iluzją. Różnią się od siebie, lecz łączy ich to samo marzenie… pragną akceptacji, miłości i bliskości.
Ingeborg ubolewa, że wiek zniszczył jej atrakcyjność. Siedząc w sterylnym wnętrzu swojego mieszkania, szuka w myślach choćby jednej osoby, do której mogłaby się odezwać. Jej córka Anna nie może pogodzić się z utratą jednej piersi; wraz z nią straciła także pewność siebie i ochotę na seks. Chce znowu czuć się pożądana, wybiera więc najprostszą drogę: porno. Anders obnaża się przed kobietami, co rujnuje jego życie kawałek po kawałku. Kiedy szuka pomocy u seksuologa, jego syn Jonas, chłopiec o aparycji cherubina, nie wybrzydza wśród potencjalnych klientów. Godzi się na wszystkich – kobiety, mężczyzn, starych, młodych, pary… To jego sposób na samodzielność. Wszyscy są na swój sposób samotni, wszyscy pragną miłości i bliskości. Życie bywa boleśnie śmieszne, więc w końcu ich ścieżki zejdą się w najbardziej nieoczekiwanym dla nich miejscu.

Wybrane festiwale i nagrody:

2011 – Plus CAMERIMAGE – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych – Konkurs Główny
2011 – Europejskie Nagrody Filmowe – Europejskie Odkrycie Roku – Mikkel Munch-Fals (nominacja)
2011 – MFF w Palm Springs – New Voices/New Visions Grand Jury Prize (Mikkel Munch-Fals)
2011 – Bodil Awards – Najlepszy Aktor Drugoplanowy (Kurt Ravn), nominacje w kategoriach Najlepsza Aktorka (Bodil Jørgensen oraz Mille Lehfeldt)
2011 – MFF Robert Festival – Najlepsza Aktorka Drugoplanowa (Bodil Jørgensen) oraz nominacje w kategoriach Najlepsza Aktorka (Mille Lehfeldt), Najlepszy Aktor Drugoplanowy (Kurt Ravn), Najlepsze Kostiumy, Najlepsza Scenografia, Najlepsze Efekty Specjalne
2010 – Donostia – San Sebastian FF – Wyróżnienie Specjalne – Najlepszy Debiut Reżyserski
2010 – Stockholm International Film Festival – Konkurs Główny oraz szwedzka premiera

 

Dyskusyjny Klub Filmowy jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Mielec