Oskarowa noc szybko minęła. My wracamy do dwóch nominowanych filmów, które statuetki nie dostały. „Szukając Vivian Maier” i „Lewiatan” w marcowym repertuarze DKF Metalowiec.


03_vivianmaier

15 MARCA      g. 20:00

SZUKAJĄC VIVIAN MAIER

reż. John Maloof, Charlie Siskel

USA, 2013
83 min.

Kino Galaktyka, Al. Niepodległości 7, Mielec
Bilety: 6 zł – DKF, 8 zł – normalny

„Szukając Vivian Maier” to film pokazywany na festiwalach całego świata – od Toronto, przez Miami i Rio de Janeiro, aż po Berlin – przedstawiający niewiarygodną, ale prawdziwą historię życia Vivian Maier, wybitnie uzdolnionej, a zarazem bardzo tajemniczej kobiety, która skrywała przed światem swój wielki talent.

Całe życie pracowała jako skromna niania, przez cztery dekady opiekując się dziećmi z zamożnych rodzin. Nikt nie zwracał uwagi na to, że każdego dnia i w każdej wolnej chwili, robiła zdjęcia, których nigdy nikomu nie pokazała, a większości nawet nie wywołała.

Kilka lat temu, niedługo po śmierci Maier, przypadkowo odkryto kontener, w którym przechowywała swoje prace. Znaleziono w nim ponad 100 000 negatywów zawierających zdjęcia, których nikt wcześniej nie widział, a które wkrótce wywołały furorę na całym świecie. Maier z dnia na dzień została uznana za jedną z najważniejszych artystek XX wieku, a światowe galerie ustawiły się w kolejce, by pokazywać jej prace.

Kim była kobieta, która nikomu nie zdradziła swojej pasji? Czy zdawała sobie sprawę ze swojego talentu? Jaką skrywała tajemnicę?

Wybrane festiwale i nagrody:

2015 – nominacja do Oskara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
2015 – nominacja do BAFTA w kategorii Najlepszy film dokumentalny

03_lewiatan

29 marca 2015     g. 19:00

LEWIATAN

reż. Andriej Zwiagincew

Rosja, 2014
140 min

Bilety: 6 zł – DKF, 8 zł – normalnył

Lewiatan jest przerażająco realistycznym portretem rosyjskiej społeczności z głębokiej prowincji.

Reżyser Lewiatana w jednoznaczny, w jednym momencie zbyt dosadny sposób, przywołuję biblijną przypowieść o Hiobie. Swojego bohatera przeprowadza przez podobną drogę. Nikola (Aleksiej Sieriebriakow) jest agresywnie i niesprawiedliwie traktowany przez lokalną władzę. Ma stary drewniany dom, położony nad zatoką, który odziedziczył po ojcu. Mer miasteczka Wadim Szelewiat, w którego gabinecie wisi na ścianie portret Władimira Putina, wygrał z Kolą sprawę sądową i zamierza wyrzucić go z domu. Nikola jednak się nie podda, będzie apelował i odwoływał się. Pomoże mu w tym jego dawny kolega z wojska, a obecnie prawnik – Dmitri (Władimir Wdowiczenkow).

Lewiatan broni się również jako kino gatunkowe. Powinien zaspokoić nie tylko fanów artystycznych festiwalowych filmów, ale też widzów oczekujących emocji kojarzonych z kryminałem bądź kinem traktujących o politycznych spiskach. Reżyser wplata w Lewiatana sensacyjną intrygę, pomału podnosi napięcie, jego bohaterowie chętnie sięgają po broń, a Zwiagincew wykorzystuje ukochane przez ten gatunki fabularne elipsy. Dzięki tym zabiegom film nabiera odpowiedniego tempa.

Wybrane festiwale i nagrody:

2015 – nominacja do Oskara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny
2015 – nominacja do BAFTA w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny
2015 – Złoty Glob za Najlepszy film zagraniczny
2014 – Złota Palma w Cannes za Najlepszy scenariusz dla Andrieja Zwiagincewa i Olega Negina

 

Dyskusyjny Klub Filmowy jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Mielec