W październiku w DeKaeFie bierzemy na tapetę znaczenie koloru w filmie. Rozpoczniemy od wykładu „Musimy porozmawiać o kolorze” w niedzielę 6 października o godz. 19, a zakończymy seansem filmu „Głód” 27 października.

Wykład poprowadzi Kobas Laksa, reżyser i scenarzysta krótkich form filmowych, w tym teledysków dla między innymi grup ABRADAB i PLASTIC. Swój styl określa mianem contemporary dark. Współautor projektu nagrodzonego w 2008 roku Złotym Lwem w Wenecji. Zajmuje się także dokumentalną fotografią manipulowaną. Twórca opowie o znaczeniu obrazów, o kolorze i o świadomym odbiorze filmu, a wszystko to na podstawie filmu „Wstyd” reżysera Steve’a McQueen’a.

Po zakończeniu wykładu Kobas Laksa pokaże własny film krótkometrażowy pod tytułem „12 muted men”. To realizacja found footage na podstawie oryginalnego filmu pt: „12 gniewnych ludzi” Sydneya Lameta. Film został skrócony do 12 minut i 12 sekund, bowiem został pozbawiony dialogów i werbalnej narracji. Pozostawione fragmenty filmu skupiają się na elementach wizualnych, gestach i kilku dźwiękonaśladowczych „wypowiedziach” bohaterów. Technologiczny zabieg pozwolił wydobyć te elementy, które zwykle umykają, gdy widz skoncentrowany jest na fabule i narracji. Mowa ciała, mimika, twarzy i pochrząkiwania składają się na zespół niewerbalnych komunikatów nadawanych i odbieranych przez ludzi, które informują o podstawowych stanach emocjonalnych, intencjach, oczekiwaniach wobec rozmówcy. Komunikaty takie nadawane i odbierane są zwykle na poziomie nieświadomym. W filmie pozbawionym dialogów widać nie tylko ekspresję bohaterów. Z gestów i min można odczytać dużo więcej – pozycję społeczną, pochodzenie, wykształcenie, samoocenę i temperament.

Wstęp na niedzielny wykład jest bezpłatny. Seans 27 października „Głód” – bilety 8 zł, dla członków DKF 6 zł.

 

plakat_październik

6 października g. 19:00

MUSIMY POROZMAWIAĆ O KOLORZE – WYKŁAD

prowadzenie: Kobas Laksa

głód

27 października g. 19:00

GŁÓD

reż. Steve McQueen
Irlandia, Wielka Brytania 2008
96 minut

Jeden z czołowych bojowników o wyzwolenie Irlandii Północnej Bobby Sands, osadzony w więzieniu Maze na początku lat 80. rozpoczął głodówkę żądając uznania go za więźnia politycznego. Przez 66 dni uparcie odmawiał przyjmowania pokarmów, co doprowadziło go do śmierci. Reżyser Steve McQueen, jeden z najważniejszych artystów wizualnych w Wielkiej Brytanii, świadomie i bez znieczulenia pokazuje jak do tego doszło. Jak sam mówi, chciał pokazać, co więźniowie zamknięci w słynnym bloku H, prowadzący coraz bardziej radykalne formy strajku (od odmowy mycia poprzez niszczenie cel, wylewanie moczu na korytarze i odmowę wkładania ubrań, aż po głodówkę) mogli „widzieć, czuć i słyszeć”. Chciał pokazać przede wszystkim ich życie i ich emocje, a więc rzeczy, których nie można dziś odnaleźć w dokumentach z tamtych czasów.

Źródło: www.polskieradio.pl