W tym miesiącu zapraszamy do DeKaeFu na Leżakowy maraton filmowy. Naszym gościem będzie Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy i recenzent.


holy motors

27 września g. 16:30

HOLY MOTORS

reż. Leos Carax
Francja, Niemcy 2012
115 minut

 

Holy Motors, sensacja canneńskiego festiwalu, to oniryczny poemat w klimacie najlepszych filmów Davida Lyncha, pełen niezwykłych rozwiązań plastycznych, formalny i narracyjny eksperyment. Jak pisze krytyk „Gazety Wyborczej” Tadeusz Sobolewski: to eksplozja surrealistycznej fantazji łamiąca wszelkie gatunkowe bariery. W filmie występują znany z wcześniejszych filmów Caraxa Denis Lavant oraz Eva Mendes, Michel Piccoli i Kylie Minogue.

 

pan lazhar

27 września  g. 19:00

PAN LAZHAR

reż. Philippe Falardeau
Kanada 2011
94 minuty

 

Kiedy lubiana nauczycielka jednej z młodszych klas popełnia samobójstwo, cała szkolna społeczność przeżywa głęboki wstrząs. Dorośli jednak nie chcą rozmawiać o tym, co się stało, nie dostrzegając, że dzieci opuszczone przez tragicznie zmarłą czują się zdezorientowane i nie rozumieją zaistniałej sytuacji. Dopiero nowy opiekun klasy, pan Lazhar, pomaga maluchom oswoić się z tragedią. Ale nikt w szkole nie zdaje sobie sprawy, że także pan Lazhar ma za sobą bolesne przejścia i znajduje się w dramatycznej sytuacji…

Obsypany nagrodami film Philippe’a Falardeau to delikatne i wnikliwe studium miłości, smutku i utraty niewinności. Znakomita gra Mohameda Fellaga i aktorów dziecięcych sprawia, że „Pana Lazhara” ogląda się z zapartym tchem i prawdziwym wzruszeniem. Kanadyjski kandydat do Oscara 2012.

 

polowanie

27 września  g. 21:00

POLOWANIE

reż. Thomas Vinterberg
Dania 2012
115 minut

 

Niewinne kłamstwo małoletniej podopiecznej zmienia w piekło życie nauczyciela z prowincji (Mads Mikkelsen, niezapomniany przeciwnik Bonda z „Casino Royale”). Mężczyzna staje się celem nagonki lokalnej społeczności, która z góry uznaje go winnym i postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość.

Błyskotliwy thriller Thomasa Vinterberga, z poruszającą i zapadającą w pamięć rolą Madsa Mikkelsena, był jedną z największych sensacji ostatniej edycji MFF w Cannes, zdobywając trzy nagrody: dla najlepszego aktora, Jury Ekumenicznego oraz Vulcain Prize za zdjęcia Charlotte Bruus Christensen. „Polowanie” jest laureatem British Independent Film Award dla najlepszego filmu zagranicznego, Nagrody Publiczności MFF w Vancouver, zostało też nominowane do BAFTA w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.