Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie pn. „Osieki” – o twórczości Ludmiły Popiel i Jerzego Fedorowicza”. O artystach opowiadać będzie dr Agnieszka Popiel z Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS, prywatnie bratanica Ludmiły Popiel. Do zobaczenia 25 października o g. 17:00 w Galerii JARTE przy ul. Chałubińskiego 6 w Mielcu.

Dlaczego spotkanie obywa się w ramach projektu „Opowiem ci, co działo się nim przyszliśmy”?

Ludmiła Popiel urodziła się Zarówniu, a wychowała w Chorzelowie. Zanim wyjechała studiować na Akademii Sztuk Pięknych, uczyła się w Mielcu. Czasem przyjeżdżała w rodzinne strony w odwiedziny. Jej postać zainteresowała nas, ponieważ niezwykle rzadko wydarza się, aby można było w pamięci kilku osób z tego regionu uchwycić osobę tak ściśle związaną ze sztuka współczesną. Chcielibyśmy, aby więcej osób poznało tę artystkę, związaną życiowo i twórczo z Jerzym Fedorowiczem.

Ludmiła Popiel (1929-1988) i Jerzy Fedorowicz (1928 -2018) – artyści plastycy, to wybitni przedstawiciele polskiej awangardy artystycznej, jedni z prekursorów konceptualizmu w Polsce.

Dzięki działalności Jerzego Fedorowicza i Ludmiły Popiel podkoszalińskie Osieki stawały się przez wiele lat, według słów poety Juliana Przybosia – „letnią stolicą sztuki polskiej”. Jako inicjatorzy (wraz z M. Boguszem) i organizatorzy pierwszych „Spotkań artystów i teoretyków sztuki”, które odbywały się tam co roku w latach 1963-1981, otworzyli w Polsce „epokę plenerów” – spotkań polskiego ruchu awangardowego organizowanych w całej Polsce (min: I Biennale Form przestrzennych w Elblągu w 1965, Puławy `66, Wrocław `70).

Nie organizowali wszystkich „Osiek”, jednak to podczas spotkań według ich programu miały miejsce wydarzenia przełomowe dla sztuki polskiej: w 1967 – pierwsze happeningi Tadeusza Kantora i Włodzimierza Borowskiego, w 1970 – sztuka pojęciowa , 1972 i 1973 – sztuka a problemy ekologii.

W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku, podczas sympozjów i spotkań ówczesnej awangardy w Polsce wspólnie realizowali akcje – działania konceptualne odnoszące się do zjawisk stereotypów, konwencji, mitów. Do najważniejszych należą: A-B metr (Osieki, 1970), Pejzaż obiektywny (Osieki, 1973), Synchron (Dłusko, 1977), Bielszy niż śnieg ( Jankowice, 1978), IN (Poznań, Wrocław, Płock, 1979), 3⁰I rzekł im (Warszawa, Galeria Piwna, 1983)

W ostatnich latach ich prace były prezentowane dwukrotnie w Fundacji Arton w Warszawie jako wystawy indywidualne: „Ludmiła Popiel” (2016) oraz „Formy nikłe: Ludmiła Popiel i Jerzy Fedorowicz” (2018), a także podczas wystaw zbiorowych: „Nieprzekupne oko. Galeria Akumulatory 2, 1972–1990” (Zachęta, Warszawa, 2012 oraz MOCAK, Kraków, 2013), „Kosmos wzywa”(Zachęta, Warszawa. 2015); „Inny Transatlantyk. Sztuka kinetyczna i op-art w Europie Wschodniej i Ameryce Łacińskiej w latach 50. – 70” (The Other Trans-Atlantic: Kinetic and Op Art in Eastern Europe and Latin America 1950s – 1970s , MSN: Warszawa, Moskwa, Sao Paulo, 2017).

Prezentacja najważniejszych aspektów twórczości pary artystów w JARTE odbywa się w czasie trwania wystawy skoncentrowanej wokół idei jednego z ważniejszych projektów konceptualnych Ludmiły Popiel i Jerzego Fedorowicza IN – w czterdziestą rocznicę instalacji w galerii Akumulatory 2 w Poznaniu (Galeria El i Fundacja Arton, Elbląg, 3 października-10 listopada 2019).

Tekst powstał dzięki dr Agnieszce Popiel.

Zapraszamy na spotkanie.

 

Poczytaj o projekcie „Opowiem ci, co działo się nim przyszliśmy”
– trwa również nabór do wolontariatu.

Projekt „Opowiem ci, co działo się nim przyszliśmy” jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego, Goethe Institut w Krakowie, Gminy Miejskiej Mielec  oraz Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE.

Partnerami medialnymi są: TVP Rzeszów, Radio Leliwa, Polskie Radio Rzeszów, hej.mielec.pl, Tygodnik Regionalny KORSO oraz korso.pl.

opowiedz-historie-bliskich-jarte-2019

Informacje o wydarzeniach i szczegółach projektu publikujemy na naszej stronie oraz na profilu Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE na facebooku. Powstał też profil na Instagramie jarteorg, na którym obejrzycie przebieg działań w projekcie i prace uczestników.