Rozmowa o pamięci i milczeniu – spotkanie otwarte z dziennikarką radiową, stypendystką Ministra Kultury w dziedzinie literatury, Grażyną Bochenek, odbędzie się we wtorek 9 lipca o godzinie 18:00. Stowarzyszenie Kulturalne JARTE zaprasza do Galerii JARTE przy ul. Chałubińskiego 6 w Mielcu na wydarzenie w ramach projektu „Opowiem ci, co działo się nim przyszliśmy”.

Grażyna Bochenek opowie o swojej twórczości radiowej – przepięknych, niezwykłych reportażach o artystach i  wybitnych twórcach, odsłoni zaplecze swoich poszukiwań w archiwach, wspomni o nagrywaniu wywiadów i spotkaniach z bohaterami, podzieli się swoim warsztatem na temat słów i dźwięków.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich chętnych. Rozpocznie się o 18:00 i potrwa do 19:30.

Po spotkaniu, o g. 19:30, uczestnicy projektu [wypełnij formularz] porozmawiają z dziennikarką o swoich własnych pomysłach. Inspiracja, pobudzenie do kreatywności i wymiana doświadczeń płynące ze spotkania mają na celu na przygotowanie autorskiej opowieści w formie dźwiękowej.

 

Mural autorstwa Kamila Kuzko w Rzeszowie, zainicjowany przez Grażynę Bochenek, przy ul. Lisa Kuli 13.

Mural autorstwa Kamila Kuzko w Rzeszowie, zainicjowany przez Grażynę Bochenek, przy ul. Lisa Kuli 13.

Grażyna Bochenek w 2002 roku skończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, tam też obroniła u prof. Tadeusza Lubelskiego w 2008 roku pracę doktorską zatytułowaną „Wizerunki kobiet w kinie PRL-u”.

W latach 2004-2019 była dziennikarką Polskiego Radia Rzeszów. Zajmowała się kulturą, sprawami społecznymi oraz zdrowiem, przygotowywała materiały reporterskie oraz prowadziła programy radiowe.

Najważniejsze wybrane prace to: cykl reportaży „Podkarpacki Poczet Aktorów”  (bohaterowie: Zdzisław Kozień, Kazimierz Opaliński, Tadeusz Kondrat, Marian Łącz), cykl audycji „Szlakiem Tadeusza Kantora”  (realizacja: Wielopole Skrzyńskie, Kraków, Paryż, Florencja, Mediolan), reportaż „Nasi Ukraińcy”  – (I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie POGRANICZE 2015 organizowanym przez Radio Olsztyn), reportaż „Normalni ludzie”   (zrealizowany dzięki stypendium Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej, nominacja do Polsko – Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej imienia Tadeusza Mazowieckiego 2016 ), oraz cykl „Rzeszowski Poczet Artystów”  (bohaterowie: Fred Zinnemann i Ignacy Machowski).

 

Poczytaj o projekcie „Opowiem ci, co działo się nim przyszliśmy”

ZGŁOŚ SIĘ: wypełnij formularz, rozmawiaj, twórz i działaj

– obecnie trwa również nabór do wolontariatu.

Projekt „Opowiem ci, co działo się nim przyszliśmy” jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego, Goethe Institut w Krakowie, Gminy Miejskiej Mielec  oraz Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE.

Partnerami medialnymi są: TVP Rzeszów, Radio Leliwa, Polskie Radio Rzeszów, hej.mielec.pl, Tygodnik Regionalny KORSO oraz korso.pl.

przywolaj-wspomnienia-jarte-2019

Informacje o wydarzeniach i szczegółach projektu będziemy publikować na naszej stronie oraz na profilu Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE na facebooku. Powstał też profil na Instagramie jarteorg, na którym obejrzycie przebieg działań w projekcie i prace uczestników.