Fotografie Macieja Pisuka z warszawskiej Pragi w Galerii JARTE. Wernisaż 10 sierpnia, o godz. 19.

Wystawę zatytułowaną „Fotografie z Brzeskiej’’ będzie można oglądać do 15 września 2017 r.

Zanim o wystawie i autorze, to najpierw krótkie wprowadzenie…

Fragment reportażu Barbary Łopieńskiej z 1976 roku pt. „Ulica Brzeska”: „W latach 1971 – 1975 Wydział Spraw Lokalowych załatwił 23 rodzinom z Brzeskiej mieszkania kwaterunkowe w nowym budownictwie, a 29 rodzin dostało mieszkania w starym z niepełnowartościowym wyposażeniem technicznym. Setki czekają. Jedni się wyprowadzają, drudzy wprowadzają. Wprowadzają się ludzie eksmitowani z innych rejonów miasta. Rocznie około 25 osób. Eksmisja jest karą za, oględnie mówiąc, złe sprawowanie lokatora. Dostaje on takie mieszkanie, żeby pożałował. Takie mieszkania są na Brzeskiej. Mieszka tu 30 lokatorów dzikich i około 50, którzy nie płacą komornego. Ściągnąć z pensji nie można, nigdzie nie pracują. Jedna pani z administracji poszła do jednego pana pod 18, ale nic nie załatwiła, bo kiedy otworzył drzwi, przestraszyła się i uciekła. Tych z Brzeskiej, którzy mają nawet wyroki sądowe, nigdzie już przenieść nie można. Byłaby to nagroda. Gorszych mieszkań niż na Brzeskiej już nigdzie nie ma. Tak to polityka gospodarowania mieszkaniami umacnia z roku na rok złe tradycje ulicy Brzeskiej – od kilkudziesięciu lat słynącej z tego, że o każdej porze nocy można tam dostać wódkę, choć z drugiej strony lepiej tam nocą nie łazić.”

W 2002 roku warszawska Praga pochłonęła Macieja Pisuka. Dosłownie i w przenośni. W tym czasie Pisuk, z wykształcenia scenarzysta, stracił pracę i musiał przeprowadzić się w okolice ulicy Brzeskiej. Z depresji wydźwignął się dzięki spotkanym na Pradze ludziom oraz fotografii. Sam Pisuk mówi o sobie, że jest późnym debiutantem. Przed zamieszkaniem na Pradze nie robił nawet zdjęć, a narastające poczucie własnej przegranej zbliżyło go do ludzi Pragi. Pisuk zaczął fotografować, ale nie jak człowiek z zewnątrz. Działał, jak przyznaje, autoterapeutycznie. Zdjęcia powstawały przy okazji prywatnych spotkań – tak intensywnie prywatnych, że w przeciwieństwie do większości fotografów nie wie, kiedy zrobił najlepsze ujęcia.

Maciej Pisuk (1965) – z zawodu scenarzysta (PWSFTv i T w Łodzi) – autor m.in. scenariusza głośnego filmu „Jesteś bogiem” oraz realizacji Teatr TV „Gwiazdy i los człowieka”. Fotografią zajmuje się od 10 lat. Członek Agencji Fotograficznej „Forum”. W 2008 r. zajął I miejsce w kategorii Fotoreportaż – Ludzie/Osobowości (Photojournalism Non-Pro – People/Personality) na PX3 Prix de de la Photographie Paris 2008 Photo Competition. Ostatnio otrzymał nagrodę Portfolio Award na Stockholm Photography Week 2012.      

 

Wystawa została zrealizowana dzięki wsparciu Gminy Miejskiej Mielec. Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego. Każdy może wesprzeć działalność organizacji poprzez oddanie 1 % swojego podatku na rzecz JARTE. Numer KRS 0000215446.